Implanty stomatologiczne są małymi, cylindrycznymi wkrętami, które wstawione w kość żuchwy lub szczęki, stanowią solidną podstawę do wykonania trwałego uzupełnienia protetycznego. Pełnią one w ten sposób funkcję korzeni „nowych zębów”. Implanty wykonane są materiałów tytanowych, które są biokompatybilne, czyli dobrze asymilują się z tkanką kostną w procesie tzw. osseointegracji.
Po założeniu implantu wymagane jest odczekanie okresu gojenia, po którym lekarz przystępuje do wykonania pracy protetycznej (korony, mostu lub protezy).
Istnieje wiele firm na świecie, które zajmują się produkcją implantów, jak na przykład Nobel Biocare, Straumann, Alphalava, Osteoplant. Każdy z producentów stosuje własne unikatowe technologie, które mają wpływ na przebieg i efekty uzyskane w procesie leczenia. Przed podjęciem decyzji o wyborze tego sposobu leczenia warto pamiętać, że implanty są produktem, gdzie wiele firm stosuje bardzo zaawansowane techniki marketingu i sprzedaży, dlatego ważne jest, aby lekarz sugerujący leczenie z zastosowaniem implantów miał własne doświadczenia i szeroką wiedzę w tym zakresie.
Jakie są zalety stosowanie implantów w porównaniu do tradycyjnych mostów
W celu zastosowania tradycyjnego mostu, jako uzupełnienia protetycznego, lekarz musi dokonać oszlifowania zdrowego zęba, lub kilku, na których zostanie ten most osadzony. Szlifowanie polega na mechanicznym i nieodwracalnym zdjęciu cienkiej warstwy powierzchni zęba, co powoduje jego znaczne osłabienie. Dodatkowo zastosowany most wprowadza (przykrywa) miejsca, w których występowały braki w uzębieniu. W miejscach tych będzie następował stopniowy zanik kości. Zastosowanie implantu nie tylko pozwala utrzymać istniejące zęby w stanie nienaruszonym, ale także uzupełnić przestrzeń w kości pozostałą po wyrwanym zębie. Zastosowanie nowoczesnych implantów daje bardzo dobre wyniki osteointegracji, a pacjenci z czasem zapominają o całym zabiegu.
Czy są przeciwskazania do stosowania implantów?
Istnieją przypadki, w których stosowanie implantów nie jest wskazane. Stanową one jednak wyjątki i ani parodontoza, ani cukrzyca nie ograniczają ich stosowania (z wyjątkiem zaawansowanych przypadków). Współczesne technologie pozwalają na zakładanie implantów nawet w przypadkach, w których ząb został wyrwany wiele lat wcześniej. Stosowanie implantów nie jest zalecane dla pacjentów z ciężkimi chorobami krwi, po chemioterapii lub innych przewlekłych chorobach.
Czy są ograniczenia wiekowe do stosowania implantów?
Stosowanie implantów nie górnego ograniczenia wieku. Jest stosowane także u pacjentów po 70 roku życia. Nie zaleca się wstawiania implantów u młodzieży, gdyż w tym wieku trwa jeszcze proces kształtowania się tkanki kostnej.
Jak wygląda proces zakładania implantu?
Wstawienie implantu trwa ok. 1h. Jest zabiegiem bezbolesnym, gdyż odbywa się w częściowym znieczuleniu. Po ustalonym okresie gojenia lekarz przystępuje do wykonania tradycyjnego uzupełnienia protetycznego.
Jak wyglądają zęby po zakończeniu leczenia z wykorzystaniem implantów?
Nowoczesna implantologia pozwala na wykonywanie uzupełnień protetycznych, które w 100% wyglądają jak naturalne zęby pacjenta. Indywidulany dobór kolorów poszczególnych fragmentów każdego zęba powoduje, że po zakończonej pracy znalezienie miejsca działania lekarza jest praktycznie niemożliwe.
Jak długo wytrzymują implanty?
Implanty stanowią podbudowę dla zębów wykonaną z materiałów biokompatybilnych, najczęściej tytanowych. Z czasem obrastają one istniejącą tkaną kostną, a ich docelowe przeznaczenie jest „na zawsze”. Wytrzymałość uzupełnienia protetycznego osadzonego na implancie zależy w znacznej mierze od wymagań pacjenta, jest dobierane indywidualnie, a jego wymiana nie wymaga naruszenie samego implantu. Ogólnie trwałość implantów zależy także w dużej mierze od ogólnej higieny jamy ustnej pacjenta.