• Protetyka stomatologiczna

  Nasze doświadczenie jest gwarancją Państwa uśmiechu.

  CZYTAJ
 • Stomatologia estetyczna

  Państwa piękny, biały uśmiech, to źródło radości i sukcesu. To nasz cel.

  CZYTAJ
 • Implanty stomatologiczne

  Samodzielnie wykonywane zabiegi implantologiczne. Bierzemy odpowiedzialność za to co robimy.

  CZYTAJ
 • Profilaktyka

  Pomogamy zapobiegać, ratujemy co można, poddać się i wyrwać ząb, zawsze się zdąży.

  CZYTAJ
 • Ortodonta

  Aparat, to jeden z elementów drogi do pięknego uśmiechu. Sprawdź nasze doświadczenie.

  CZYTAJ

Protetyka stomatologiczna

Jako specjalista protetyk dobrze wiem jak ważne są dobrze dobrane protezy stomatologiczne. Profesjonalnie wykonane protezy pozwalają odzyskać pewność siebie i pełny uśmiech. Brakujący ząb często bywa przyczyną wielu problemów, poczynając od trudności w jedzeniu niektórych pokarmów, poprzez niewyraźne mówienie, a na ograniczaniu okazywania radości kończąc.

Protezy – rodzaje

Protezy częściowe lub całkowite są stosowane w zależności od liczby brakujących zębów. Protezy częściowe mają zazwyczaj metalowy szkielet pokryty warstwą ochronną, imitującą podniebienie. Sztuczne zęby są zamontowane są na stałe do szkieletu, a całość jest mocowana za pomocą haczyków do stałych zębów Pacjenta.

Proteza całkowita, podobnie jak częściowa, posiada konstrukcję, w której zamocowane są nowe zęby. Protezy te mogą być wyjmowalne i przywierane do podniebienia za pomocą specjalnego kleju. Proteza taka powinna być regularnie zdejmowana i czyszczona przez Pacjenta. Może być także mocowana na stałe, na konstrukcji zbudowanej z implantów. Protezy całkowite są stosowane, gdy Pacjenci nie mają już żadnych zębów, a dziąsła zostały zagojone.

Inne uzupełnienia protetyczne

Do innych uzupełnień protetycznych, które są stosowane przy niewielkich ubytkach w uzębieniu, należą korony oraz mosty.

Mosty protetyczne to uzupełnienia, które stosuje się w przypadku braku małej liczby zębów, np. braki występują w dwóch punktach rozdzielonych zdrowym zębem. W takim przypadku zdrowe zęby stanowią filary, na których zostanie zamocowany most.

Korona – korony stomatologiczne stosuje się w przypadku konieczności odbudowania pojedynczego zęba. Jeśli ząb jest częściowo złamany lub istnieje tylko korzeń, to można dokonać odbudowy, osadzając na istniejącej części zęba model ceramiczny. Jest to rodzaj odbudowy protetycznej, stałej, której pacjent nie zdejmuje. Jest to więc najwygodniejszy sposób wykonania odbudowy protetycznej w przypadku braku  pojedynczego zęba. Trwałość takiej krony jest bardzo długa. Niektórzy nasi Pacjenci, noszą swoje korony już kilkanaście lat.

Szczegółowych informacji udzielamy na miejscu. Każde uzupełnienie protetyczne musi być indywidualnie dobrane i wymaga specjalistycznej wiedzy. Źle dobrana proteza może prowadzić do zmian w układzie gryzienia, co w konsekwencji może powodować niewyraźne mówienie lub nawet bóle głowy. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii protetyki (protezy) oraz do gabinetu -  Tczew, ul. Kubusia Puchatka 5 lok. 1.

Autor: Lekarz stomatolog

lek. stom. Dorota Ulanowska, specjalista protetyk 2. stopnia - dyplom lekarza stomatologa uzyskałam w 1993 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1994 roku otworzyłam prywatny gabinet stomatologiczny. Posiadam specjalizację ze stomatologii zachowawczej i protetyki stomatologicznej. Moja praca jest moją pasją, dlatego stale podnoszę swoje kwalifikacje, od lat uczestnicząc w krajowych i zagranicznych konferencjach oraz sympozjach. Więcej informacji na mój temat można znaleźć w zakładce Nasz gabinet .