• Protetyka stomatologiczna

    Nasze doświadczenie jest gwarancją Państwa uśmiechu.

    CZYTAJ
  • Stomatologia estetyczna

    Państwa piękny, biały uśmiech, to źródło radości i sukcesu. To nasz cel.

    CZYTAJ
  • Implanty stomatologiczne

    Samodzielnie wykonywane zabiegi implantologiczne. Bierzemy odpowiedzialność za to co robimy.

    CZYTAJ
  • Profilaktyka

    Pomogamy zapobiegać, ratujemy co można, poddać się i wyrwać ząb, zawsze się zdąży.

    CZYTAJ
  • Ortodonta

    Aparat, to jeden z elementów drogi do pięknego uśmiechu. Sprawdź nasze doświadczenie.

    CZYTAJ

Profilaktyka

W tym miejscu warto się zastanowić ile razy obiecywaliście sobie już Państwo, że od tej wizyty całkowicie zmienia się Wasz tryb życia, że higiena jamy ustnej stanie się Waszym priorytetem. Niestety prawda jest taka, że wiele osób zagląda na te strony, bo zaczęło znowu boleć, bo minęło kilka lat od ostatniej wizyty, znowu pojawił się kamień i nieprzyjemny zapach z ust, albo co gorsza, zrobiła się opuchlizna i jest sobotni wieczór.

Profilaktyka, to coś systematycznego, coś co konsekwentnie trzeba wykonywać, aby zapobiegać chorobom zębów. Nie bez powodu przed każdą operacją, czy porodem wymagane jest wyleczenie wszystkich zębów, tak ważną rolę pełnią one w naszym organizmie. Dlatego my konsekwentnie przypominamy na naszych stronach o podstawowych zasadach profilaktyki i zachęcamy do ich stosowania.

Podstawę profilaktyki stanowi regularne robienie przeglądów. Wczesne wykrycie próchnicy pozwala zapobiegać jej pogłębianiu, co może prowadzić nawet do utraty zęba. Innym bardzo ważnym elementem jest eliminowanie chorób przyzębia (okolice styku dziąseł i zębów) poprzez regularne usuwanie kamienia nazębnego i osadu.

Dlaczego usuwanie kamienia jest takie ważne i jak się ono odbywa?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego, jest bardzo istotne gdyż jego obecność powoduje obniżanie się dziąseł, a tym samym odkrywanie bardzo wrażliwych na ataki próchnicy części zęba poniżej jego korony. Kamień oraz osad nazębny są idealnym miejscem do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, które mogą nie tylko doprowadzić do infekcji jamy ustnej, ale powodują także bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Ktokolwiek doświadczył takiej bliskiej rozmowy, może teraz przekazać swojemu rozmówcy, że czas usunąć kamień, a problem najprawdopodobniej zniknie (rzadko, ale zdarza się, że źródłem zapachu są także kłopoty z trawieniem). Usuwanie kamienia nazębnego dobywa się za pomocą ultradźwięków, więc umiejętnie wykonywane jest praktycznie bezbolesne. Higienistka bądź lekarz przykłada do każdego punktu wokół zębów i dziąseł specjalną końcówkę, wydzielającą ultradźwięki, które rozbijają kamień na drobne okruchy, a te za pomocą ślinociągu są odsysane z jamy ustnej. Po usunięciu kamienia, należy usunąć także osad nazębny powstały szczególnie od palenia papierosów, picia dużych ilości kawy bądź czarnej herbaty. Usuwanie osadu odbywa się poprzez polerowanie specjalną pastą nałożoną na gumkę szlifierską  całych powierzchni zęba. Na zakończenie najczęściej konieczne jest założenie lekarstwa na odsłonięte spod kamienia dziąsła. Stosowane przez nas lekarstwa występują w postaci żelu. Cały zabieg trwa około 30 min.

Im wcześniej się zacznie tym lepiej

Ratowanie zębów u dorosłych jest najczęściej już tylko wyzwaniem dla stomatologa. Podstawą profilaktyki jest, aby dorośli dbali o ząbki swoich dzieci i w ramach ogólnego wychowania wszczepili im nawyki dbania o zęby. Regularne mycie zębów rano i wieczorem, to absolutne minimum, które powinno wykonywać każde dziecko. Warto też zwrócić uwagę, aby po wieczornym umyciu zębów dziecko już nic nie jadło i nie piło. Panujące przekonanie, że zaczniemy dbać o zęby, jak wypadną mleczaki jest najbardziej błędne z możliwych. Zdrowe zęby mleczne mają olbrzymi wpływ na późniejsze zęby stałe. Najczęściej popełnianymi błędami u małych dzieci jest dawanie butelki mleka lub kaszki obklejającej ząbki do łóżka, aby dziecko zasnęło. Jest to najczęstsza przyczyna próchnicy zębów mlecznych. Innym typowym błędem jest nadmierne stosowanie antybiotyków u małych dzieci. Objawia się to tym i iż ząbki zaczynają niespodziewania czernieć. Chorobom zębów u dzieci zapobiega fluoryzacja oraz lakowanie. Fluoryzacja w okolicach Tczewa za zwyczaj nie jest konieczna, gdyż w naszym rejonie poziom stężenia fluoru w powietrzu znacznie przekracza poziomy standardowe. Organizmy nasze są więc naturalnie wystawione na pochłanianie tego pierwiastka, a nadmierna fluoryzacja może prowadzić do przebarwień zębów. Każdy przypadek trzeba jednak konsultować z lekarzem stomatologiem indywidulanie.

Lakowanie ma na celu wypełnienie bruzd nazębnych u dzieci specjalnym preparatem zapobiegającym gromadzeniu się jedzenia, a co za tym idzie także powstawaniu próchnicy. Lakowanie zębów jest bezbolesne, wygląda jak lakierowanie, a zbieg trwa nie dłużej niż jedną bajkę, którą dziecko może oglądać w czasie zabiegu.

Autor: Lekarz stomatolog

lek. stom. Dorota Ulanowska, specjalista protetyk 2. stopnia - dyplom lekarza stomatologa uzyskałam w 1993 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1994 roku otworzyłam prywatny gabinet stomatologiczny. Posiadam specjalizację ze stomatologii zachowawczej i protetyki stomatologicznej. Moja praca jest moją pasją, dlatego stale podnoszę swoje kwalifikacje, od lat uczestnicząc w krajowych i zagranicznych konferencjach oraz sympozjach. Więcej informacji na mój temat można znaleźć w zakładce Nasz gabinet .