• Protetyka stomatologiczna

  Nasze doświadczenie jest gwarancją Państwa uśmiechu.

  CZYTAJ
 • Stomatologia estetyczna

  Państwa piękny, biały uśmiech, to źródło radości i sukcesu. To nasz cel.

  CZYTAJ
 • Implanty stomatologiczne

  Samodzielnie wykonywane zabiegi implantologiczne. Bierzemy odpowiedzialność za to co robimy.

  CZYTAJ
 • Profilaktyka

  Pomogamy zapobiegać, ratujemy co można, poddać się i wyrwać ząb, zawsze się zdąży.

  CZYTAJ
 • Ortodonta

  Aparat, to jeden z elementów drogi do pięknego uśmiechu. Sprawdź nasze doświadczenie.

  CZYTAJ

Ortodoncja

Nazwa ortodonta/ortodoncja pochodzi od greckich słów “orthos „- prosty, prawidłowy, idealny oraz “odous” – ząb. Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem nieprawidłowego zgryzu, którego skutki mogą być bardzo poważne, np: nieprawidłowy rozwój żuchwy lub szczęki, bóle głowy, wady postawy. Leczenie ortodontyczne może ograniczać się tylko do uzyskania prawidłowego ustawienia zębów, jednak w naszym gabinecie bierzemy pod uwagę całość zaburzeń w organizmie wywołanych tą wadą, w tym zmian w obrębie twarzoczaszki jak. np. wysunięta żuchwa. W prawidłowej diagnozie pomaga nam pierwszy w Tczewie w gabinecie prywatnym panoramiczny aparat RTG. Posiadanie niezbędnego sprzętu na miejscu znacznie ułatwia pracę i stanowi dużą wygodę dla naszych Pacjentów.

Etapy diagnozy ortodontycznej:

 • Rozpoznanie wady do leczenia ortodontycznego;
 • Diagnoza przyczyn powstania wady
 • Dobór planu i sposobu leczenia
 • Prezentacja planu leczenia, wytłumaczenie szczegółów oraz akceptacja Pacjenta

Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów stałych

aparaty ortodontyczne standardowe (metalowe) – najpopularniejszymi aparatami są aparaty metalowe. Wadą tych aparatów jest to, że są one bardzo widoczne, jednak ich popularność sprawia, iż nikogo już nie dziwi osoba z założonym aparatem tego typu. Jest to jednocześnie wariant najtańszy przy jednoczesnych bardzo dobrych efektach. Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 6-8 tygodni.

aparaty ortodontyczne antyalergiczne (tytanowe) – u niektórych Pacjentów, ze  względu na przeciwskazania alergiczne, nie można stosować aparatów metalowych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są aparaty wykonane ze stopów tytanu przez co wykazują wysoką biokompatybilność i nie wywołują podrażnień alergicznych. Wizyty kontrolne odbywają się co ok.6- 8 tygodni.

aparaty ortodontyczne estetyczne – wiele osób traktuje aparat jako część swojej garderoby, biżuterię, dlatego szczególne znaczenie ma dla nich wygląd aparatu. W takich przypadkach można stosować aparaty ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe, porcelanowe , szafirowe, bądź kryształowe (przeznaczone dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu). Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 6-8 tygodni.

Innym kryterium podziału aparatów jest sposób ich funkcjonowania:

aparaty ortodontyczne samoligaturujące - to takie, w których nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek zintegrowanych razem z zamkiem. Zamki takie mogą być metalowe, jak i estetyczne. Są nowoczesne zamki, gdzie czas leczenia aparatem tego typu jest często krótszy niż aparatami standardowymi, jednak nie wszystkie wady kwalifikują się do tego sposobu leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się co ok. 8 tygodni.

aparaty ortodontyczne lingwalne – aparaty robione na zamówienie w laboratorium na podstawie wcześniej pobranego wycisku. Zamki te wykonywane są ze złota z dodatkiem irydu i przyklejane do językowej powierzchni zębów, jak by „od środka”. Są one całkowicie niewidoczne z zewnątrz z wyjątkiem bardzo dużych szczelin między zębowych. Wizyty kontrolne odbywają się raz w miesiącu.

Na temat ortodoncji można znaleźć także informacje w naszej galerii prac ortodontycznych.

Autor: Lekarz stomatolog

lek. stom. Dorota Ulanowska, specjalista protetyk 2. stopnia - dyplom lekarza stomatologa uzyskałam w 1993 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1994 roku otworzyłam prywatny gabinet stomatologiczny. Posiadam specjalizację ze stomatologii zachowawczej i protetyki stomatologicznej. Moja praca jest moją pasją, dlatego stale podnoszę swoje kwalifikacje, od lat uczestnicząc w krajowych i zagranicznych konferencjach oraz sympozjach. Więcej informacji na mój temat można znaleźć w zakładce Nasz gabinet .